"YENİŞAKRAN'IN ŞANSI"

İzmir'in taşrasında ekonomisi en büyük ilçesi olan Aliağa'da bulunan, eskiden belde olan şimdinin mahallesi Yenişakran; gerek bulunduğu coğrafi konumu gerekse tertemiz havası ile tüm Bakırçay Havzası'nda dikkat çekiyor.

genel yerel

"YENİŞAKRAN'IN ŞANSI"

İzmir'in taşrasında ekonomisi en büyük ilçesi olan Aliağa'da bulunan, eskiden belde olan şimdinin mahallesi Yenişakran; gerek bulunduğu coğrafi konumu gerekse tertemiz havası ile tüm Bakırçay Havzası'nda dikkat çekiyor.

Geçmiş dönemlerde üç belediye başkanı gören Yenişakran ( ilk belediye Başkanı rahmetli  Refik Ertem, ikinci belediye Başkanı rahmetli Zeki Şen ve üçüncü belediye Başkanı  İbrahim Etem Yorulmaz) çıkarılan Bütünşehir yasası ile yedi yıldır büyükşehir olarak İzmir'den ve idari olarak da bağlı olduğu Aliağa Belediyesinden hizmet alıyor. 

İçinde yaşayanların "İyi ki Yenişakran'da yaşıyorum" dedirten güzelliklerin başında etkin rüzgarı poyraz ve bu rüzgarı  ile müthiş bir kaliteli havası geliyor. Yukarı Şakran, Aşağı Şakran sonrasında Yenişakran'da son bulan taşınmaları yapanların kimlikleri ile oluşan bu yeryüzü cenneti kavuştuğu denize de temiz tutmayı becerince ortaya bir kez görenin merak ettiği merak ettikçe de yerleştiği belde haline dönmüş. 

En çok göçü Manisa, Karşıyaka ve Aliağa'dan alan Yenişakran halkı genelde tarım ve ticaret ile geçinirken, çalışan çocukları genel olarak Aliağa'yı tercih etmiş. Emekli olanlar burayı terk etmediği gibi Kuzey Egenin 2.Ev diye tabir edilen yazlık sahipleri de Yenişakran'ı tercih etmiş.

Belde, 5 bin 300 yerleşik ve yaz aylarında 8-9 bini bulan nüfusu ile emniyet ve huzur içinde yaşamlarına devam ediyor. Eğer zamanında Yenişakran mücavir alanı içinde yer alsa; nüfusu 17-18 bine çıkartacak olan Yenişakran Cezaevi Kampüsünü de unutmamak lazım.


Bizler çarşıya çıktığımızda selamlaşan, komşularımızla iyi ilişkiler içinde olan, her türlü bir araya gelmede esprili insanlarız. Güzel havamız, temiz denizimiz, marka haline gelen zeytinimizle mutlu mesut insanlarız. Bizim işletmelerimiz güvenli, esnafımız candan insanlardır.  Bizim beldemizde aç insan yoktur, yardımseverler ihtiyaç sahibi kişi adreslerini sorarlar ama net bir cevap alamazlar. Çünkü o adres varsa zaten bizler çoktan oraya ulaşmışızdır.

Ailelerimizi rahatça belde içinde deniz kıyısında gezmeye göndeririz gözümüz arkada kalmaz. Yenişakran'da her işletme sahibi dürüsttür, güvenilirdir. Önce kendi esnafımıza sonra diğerlerine gideriz. Bizim terzimiz, kuaförümüz, fırınımız, nalburumuz, berberimiz, bakkalımız marketimiz, mütahitimiz, balıkçımız, tüpçümüz, kasabımız, kahvemiz, restoranımız, kafemiz, otelimiz, eczanemiz, pazarımız, taksi durağımız, bankamız, spor kulübümüz, yelken kulübümüz, gazetecilerimiz var. Tavşan adasındaki tavşanların suyunu düşünen gençlerimiz, parasını gözünü kırpmadan hayrına okul yaptıran zenginlerimiz var. Yani bir başka merkeze ihtiyaç duymayız. Eksiğimiz yok mu? Var tabi. Diskomuz yok. Hamamımız yok.. olmasın şart mı? Der geçeriz....

Peki, genç bir yaşa yani geçmişe sahip olan Yenişakran böyle yaşanır bir belde nasıl oldu? Bu konuyu biraz açalım isterseniz.

Tabi ki! Yaşayanlarının elini taşın altına sokmaları ile oldu. Geçmişte görev yapan belediye başkanları, görev yapan muhtarları, hayırseverleri ve siyaset ile uğraşanları sayesinde oldu.


Birisi yazlık kooperatiflerine yol açtı, birisi ceza evini onayladı, birisi Yenişakran'a Marina sözü aldı. Parklar yapıldı, sahil düzenlendi. Kalabalıklaştık: esnafımız arttı, para kazandılar. Marina projesi onaylandı; bakanlıkların dikkati buraya çevrildi, milletin gözü buraya çevrildi. Arsalarımız, arazilerimiz değerlendi. Sakinlerimizden mal sahibi olanların yüzü güldü. Sosyal ihtiyaçlar arttı; işletmeler açıldı. Nüfus arttı, okullara ihtiyaç oldu; hayırseverlerimiz kendi adlarına okullar açtı. Ev sayısı arttı ,oturanlar çoğaldı; doğal gaz geldi.

İşte bu saydıklarımız gerçekleşirken Yenişakran halkı gözlerini yollara dikip; bize de hizmet gelsin diye beklemediler, ellerini taşın altına koyarak kimi muhalefetten kimi iktidar kanadından siyaset yaptılar. Siyaset, politika neydi? Çeşitli sorunlara çeşitli çözümler bulabilme sanatıydı demi? İşte onlar da bunu gerçekleştirdiler. ihtiyaç olan işleri yapacak olan mercilere ulaştırdılar. Çözümü için takipçi oldular. Bunlar da olsa daha iyi olur dediler, proje ürettiler. Velhasıl Yenişakran'ın gelişmesi için ne lazımsa yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar.

Eksikleri gerekli bir şekilde üst makamlara ulaştıran siyasetçilerimiz sayesinde Yenişakran gittikçe daha da güzelleşiyor daha da oturulacak bir yerleşke oluyor. Ticaret gelişiyor, turizm gelişiyor, tarım gelişiyor.

Yenişakran yaşayanları siyaseti tek taraflı da yapmadı, yapmıyor. Kimi Ak Parti kimi CHP kimi MHP kimi İyi Parti kimi Yeniden Refah Partisi kimi Saadet Partisi kimi Gelecek Partisi kimi de DSP'den ellerini taşın altına sokarak bu başarıyı elde ettiler.


Geçmişten beri siyaset Yenişakran'da var ve ilgi görüyor. Başarı geldikçe ilgi de artarak devam edecek diye düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz dönemde şöyle bir bakarsak MHP Meclis Üyesi İsmail Menderes, CHP Meclis Üyesi Yasin Çıvlan ve Muhtarımız Metin Yıldız ve diğerleri 24 saat kapatmadıkları telefonları ile hep yanımızdalar. 

-Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar Yenişakran'ı asla unutmadan, gelen her öneriye açık bir hizmet anlayışında ve gözü kulağı Meclis Üyesi İsmail Menderes'de. İsmail Menderes de işinden daha fazla Yenişakran'la ilgileniyor.

-Yasin Çıvlan Meclisde Yenişakran'ı en iyi bilen biri. Yenişakran önceliklerinin takibinde ve adeta Büyükşehirle irtibatımız. Tecrübeli siyasetçi ve Yardımlaşma Derneğimizin de Başkanı.

-Muhtarımız Metin Yıldız hem Büyükşehirden hem de Aliağa Belediyesinden gelen her çalışma ve projelerde bir nefer gibi. Unutmadan söyleyeyim sık kesilen elektrikler yüzünden de Gediz elektriğin belalısı.

-Güven Demirağ Ak Partinin İzmir İl Yönetim kurulu Üyesi, iktidar ile köprümüz. Yakında Yenişakran'a müjdesi olabilir benden söylemesi.

-Olcay Bulut genç yaşı ile Aliağa MHP Yönetim Kurulu Üyesi Yenişakran'ın genç gözü.

-Şükrü Torlak İyi Parti İlçe Sekreteri ve Argun Aker İyi Parti Eğitim İşleri Başkan Danışmanı. Arkadaşlarımızın İlçe Başkanlığına verdikleri raporlar partinin Yenişakran stratejisini oluşturuyor.

-Hüseyin Bıçakçı Yeniden Refah Partisi Aliağa İlçe Başkanı; yaptığı meslekle halkın nabzını, derdini ilk önce öğrenme şansına sahip.

-Üzeyir Yiğit Aliağa Ak Parti yönetim Kurulu Üyesi; biz ona Bölük mevkiinin kralı deriz, iktidar köprümüz.

-Rukiye Özobut DSP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi. Ben şahidim ayda en az iki defa Belediye Başkanı Serkan Acar'la görüşür.

-Sabahattin Yeşiltepe Aliağa Emekli-Sen. Başkanı; Düşünceleri ile faydalı muhalefet temsilcisi olabilen çiçeği burnunda bir Yenişakranlı.

-Bir de siyasetçi olmayan Polis Memuru Ahmet Ömür Tunca'yı; emniyet ile ilgili her konuda bizleri aydınlatıcı olması dolayısı ile, 

-Facebook daki " Yenişakran Mahallesi" gurubunun yönetici ve üyelerini; Yenişakran'la ilgili faydalı öneri ve eleştirileri için,

- Aliağa Devlet Hastanesi Baş Hekimi Dr. Yalçın Koçyiğit'i; Yenişakran hemşeriliğini her fırsatta göstermesi dolayısı ile anmak istiyorum.

 Ve yukarıda bahsi geçen bütün bu isimler için manşeti atıyorum: "YENİŞAKRAN'IN ŞANSI"


Bu arkadaşlarımız Yenişakran'da şu anda faaller ve görevlerinin başındalar. Biz onlara güveniyor ve Yenişakran'ı daha ileriye götüreceklerine gönülden inanıyoruz. 

Eksikliği canımızı sıkan şeyler yok mu? Var tabi. Hala fosseptik ile haşır neşiriz, kanalizasyon sistemimiz yok. Elektrik tellerimizin hala %96 sı yer altında değildir. Elektriğimiz sık kesilir. Hayvan barınağımız yok, Festivalimizi özledik... Üzülüyoruz. Ama yetkililer uğraşıyor, bir gün mutlaka der sabrederiz. Sabredince doğal gaz gibi onlar da gelir mutlaka der, avunuruz.

Aliağa'da aktif siyaset içinde olup da yazlıkları Yenişakran'da olan kişilere de burada bir parantez açıp; bizi sadece yazın hatırlayıp kışın unutanlardan olmayacağınızı  çok iyi biliyoruz demek ve hadi siz de yüksek sesle "Yenişakran için en güzeli olsun" diye seslenin demek istiyoruz.


Yenişakran'da neler olmasını istemeyiz derseniz; ceza evi ziyaretçilerinin geçerken bizim işyerlerimizi, evlerimizi ziyaret etmelerini istemeyiz. Elektriklerimizin sıkça kesilmesini istemeyiz. Beyaz fabrika isteriz, havayı kirleten, insanları öldüren fabrikalar istemeyiz. Alt yapı çalışmalarından sonra yollarımızın geç tamir edilmesini, ana caddemiz olan karayolumuzun arasına bariyer konmasını istemeyiz. Ama yolların mutlaka tamir edildiğini ve asfalttaki bariyerin lüzumlu olduğunu da kabul ederiz.

Şu tarihe kadar Yenişakran'a emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunar, kaybettiğimiz  fedakar hemşerilerimizi rahmet ve minnetle anarız. 

Unuttuğumuz, atladığımız bir isim var ise af ola. Saygılarımla. Hayırlı Bayramlar diliyorum


Dip not: Harika Yenişakran fotoğrafları için Aytuğ Bayer'e teşekkür ederiz.


GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 13.06.2021 12:16:12. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: "YENİŞAKRAN'IN ŞANSI" Son dakika genel haberleri, genel son dakika haber, genel son dakika, son dakika genel, genel haber sayfamızda genel haberleri okuyabilir, genel son dakika haberleri ve güncel genel gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

İlginizi Çekecek Haberler
Puan Durumu
 • TakımlarPO
 • 1 Beşiktaş 84 40
 • 2 Galatasaray 84 40
 • 3 Fenerbahçe 82 40
 • 4 Trabzonspor 71 40
 • 5 Sivasspor 65 40
 • 6 Hatayspor 61 40
 • 7 Aytemiz Alanyaspor 60 40
 • 8 Fatih Karagümrük 60 40
 • 9 Gaziantep FK 58 40
 • 10 Göztepe 51 40
 • 11 Atiker Konyaspor 50 40
 • 12 Başakşehir 48 40
 • 13 Çaykur Rizespor 48 40
 • 14 Kasımpaşa 46 40
 • 15 Evkur Yeni Malatyaspor 45 40
 • 16 Antalyaspor 44 40
 • 17 Kayserispor 41 40
 • 18 BB Erzurumspor 40 40
 • 19 MKE Ankaragücü 38 40
 • 20 Gençlerbirliği 38 40
 • 21 Denizlispor 28 40
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Adana Demirspor 70 34
 • 2 Giresunspor 70 34
 • 3 Yilport Samsunspor 70 34
 • 4 Istanbulspor 64 34
 • 5 Altay İzmir 63 34
 • 6 Altınordu 60 34
 • 7 Keçiörengücü 58 34
 • 8 Ümraniyespor 51 34
 • 9 Tuzlaspor 47 34
 • 10 Bursaspor 46 34
 • 11 Royal Hastanesi Bandirmaspor 42 34
 • 12 Boluspor 42 34
 • 13 Balıkesirspor 35 34
 • 14 Adanaspor 34 34
 • 15 Menemenspor 34 34
 • 16 Akhisar Belediyespor 30 34
 • 17 Ankaraspor 26 34
 • 18 Eskişehirspor 8 34
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Manchester City 86 38
 • 2 Manchester United 74 38
 • 3 Liverpool 69 38
 • 4 Chelsea 67 38
 • 5 Leicester City 66 38
 • 6 West Ham United 65 38
 • 7 Tottenham Hotspur 62 38
 • 8 Arsenal 61 38
 • 9 Leeds United 59 38
 • 10 Everton 59 38
 • 11 Aston Villa 55 38
 • 12 Newcastle United 45 38
 • 13 Wolverhampton Wanderers 45 38
 • 14 Crystal Palace 44 38
 • 15 Southampton 43 38
 • 16 Brighton & Hove Albion 41 38
 • 17 Burnley 39 38
 • 18 Fulham 28 38
 • 19 West Bromwich Albion 26 38
 • 20 Sheffield United 23 38
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Atlético Madrid 86 38
 • 2 Real Madrid 84 38
 • 3 FC Barcelona 79 38
 • 4 Sevilla FC 77 38
 • 5 Real Sociedad 62 38
 • 6 Real Betis 61 38
 • 7 Villarreal CF 58 38
 • 8 RC Celta 53 38
 • 9 Granada CF 46 38
 • 10 Athletic Club 46 38
 • 11 CA Osasuna 44 38
 • 12 Cádiz CF 44 38
 • 13 Valencia CF 43 38
 • 14 Levante UD 41 38
 • 15 Getafe CF 38 38
 • 16 Deportivo Alavés 38 38
 • 17 Elche CF 36 38
 • 18 SD Huesca 34 38
 • 19 Real Valladolid 31 38
 • 20 SD Eibar 30 38
 • Detaylı puan durumu için tıklayın