CHP'li Sertel Meclis'e taşıdı: Binlerce genç döviz mağduru

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Bursu alarak tazminata düşen öğrencilerin sorunlarını Meclis'e taşıdı.

merkez siyaset
CHP'li Sertel Meclis'e taşıdı: Binlerce genç döviz mağduru

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Bursu alarak tazminata düşen öğrencilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı. Bursiyerlerin sorun ve talepleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e soru önergesi veren Atila Sertel, devlet bursu ile yurtdışına eğitime gönderilen ve çeşitli sebeplerle devlet kadrolarında hizmet vermeyen öğrencilere ortalama 200 bin dolar tazminat çıkarıldığını dile getirdi.

Sertel, “Döviz kurlarındaki ciddi artışlar tazminatta olan öğrencileri milyonlarca liralık borçlarla baş başa bıraktı. Günümüzde, yaklaşık olarak 5 bine yakın bursiyer bu durumdan dolayı maddi ve manevi bağlamda ağır sorunlar yaşıyor. Kendilerine TL bazında milyonluk tazminatlar çıkarılıyor.  Yurtdışında zorlu şartlar altında eğitimini tamamlayan bursiyerler, tazminata düşmeleri halinde ortalama 200 bin Amerikan Doları tutarında bir borç yükü altında kalmaktadırlar. Anapara borcunun 4 yılda geri ödenmesi istenmektedir. Buna ek, bu borcun döviz kuru faizinin sadece bir yıl içinde ödenmesi talep edilmektedir. Bu miktarlar yükselen döviz ve faiz oranları sebebiyle gün geçtikçe artmakta ve ödemesi bir yana, bu borç ile yaşama devam etmek bile tazminatta olanlar için imkansız hale gelmektedir.”

DÖVİZ KURU SABİTLENSİN

Yurtdışında eğitim görürken burs alanların bir çoğunun doları 2 lira, 4 lira, 8 lira gibi rakamlardan aldıklarını hatırlatan Atila Sertel, doların 18 lirayı geçtiği düşünüldüğünde tazminat ödemelerinin milyon liralara ulaştığını söyledi. Bursiyerlerin “sabit kur, faiz affı ve vade uzatımı” talebi olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şöyle devam etti:

Tazminata düşen bursiyerler borçlarını döviz cinsinden ödemeyi taahhüt etmiş olmalarına rağmen, tazminata düşülen tarihlerden bu yana döviz/TL paritesi 6-7 katına çıktı. Bu ölçüde bir artışın bedelinin bir heyecanla yola çıkan gençlere fatura edilmemeli. Büyük holdinglerin vergi borçlarını silen, bazı projelerde sabit döviz kuru uygulamasına giden iktidar, öğrencilere de aynı kolaylığı sağlamalıdır. Mevcut ekonomik şartlarda tazminata düşen öğrencilerin geri ödeme yapması mümkün değildir. Bursiyerler, aileleri ve kefilleri maddi manevi mağdurdurlar. Mağduriyetlerin giderilmesi için bir an önce adım atılmalı ve ödeme şartlarını kolaylaştırmak için ‘kur sabitlemesi’ ve ‘döviz faizi affı’ hususlarında biz bursiyerlerin taleplerine çözüm üretilmelidir.

GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 02.12.2023 09:01:57. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: CHP'li Sertel Meclis'e taşıdı: Binlerce genç döviz mağduru Son dakika merkez haberleri, merkez son dakika haber, merkez son dakika, son dakika merkez, merkez haber sayfamızda merkez haberleri okuyabilir, merkez son dakika haberleri ve güncel merkez gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.