ALİAĞA'DA EGE BÖLGESİ SİVASLILAR DERNEĞİ KURULDU

Kuruluşunun gerçekleşmesi için 49 kurucu üye ile yola çıkan yeni Sivaslılar Derneğini yakından tanımak, akıldaki sorulara cevap bulmak için Kurucu Üyeler tarafından Başkan olarak seçilen Yaşar Özdemir ve oluşturulan Yönetim Kurulu Üyeleri ile Gazete Poyraz olarak bir röportaj gerçekleştirdik.

aliaga guncel
ALİAĞA'DA EGE BÖLGESİ SİVASLILAR DERNEĞİ KURULDU

ALİAĞA'DA EGE BÖLGESİ SİVASLILAR DERNEĞİ KURULDU

Aliağa'da geçtiğimiz günlerde Ege Bölgesi Aliağa Sivaslılar Derneği kuruldu.

Kurulan bu yeni dernekle birlikte Aliağa'da iki adet Sivaslılar Derneği oldu. Aliağa'da 9 bin den fazla Sivaslı yaşıyor ve hemşeri dernekleri arasında en kalabalık nüfusu oluşturuyorlar.

Kuruluşunun gerçekleşmesi için 49 kurucu üye ile yola çıkan yeni Sivaslılar Derneğini yakından tanımak, akıldaki sorulara cevap bulmak için Kurucu Üyeler tarafından Başkan olarak seçilen Yaşar Özdemir ve oluşturulan Yönetim Kurulu Üyeleri ile Gazete Poyraz olarak bir röportaj gerçekleştirdik.


-Başkanım evvela kuruluş aşamanız öncesinden bahseder misiniz? Aliağa'da neden ikinci bir Sivaslılar Derneği oluştu?

-Tolga Eleman isimli yeni bir girişimci hemşerimiz var. İzmir'de Ege bölgesini kapsayacak şekilde Sivaslılarla ilgili bir federasyon oluşturuyor ve bunun da ilçelerde teşkilatlanmasını istiyor. Bize gelin  bir görüşelim dedi. Ben de Yavuz Beyle görüştüm sonra Tolga Bey ile tanıştık aramızda görüşme yaptık. 

Sizin de belirtiğiniz gibi bir yerde iki tane dernek olmaz. Yani biz Sivaslılar olarak kendimizi sorgularız. Yani bir yerde iki tane  dernek  neden diye bize sorarlar. Bunu biz de biliyoruz. 

Bizde neden Ege bölgesi Aliağa Sivaslılar Derneğini oluşturmak düşüncesi oluştu? Şundan dolayı bu işe kalkıştık. Şimdi baktık, Aliağa'da 9 bine  yakın Sivaslı var. Ama Sivaslılarla ilgili hiç bir hareket yok. Sivaslıların hakkını kimse aramıyor. Mevcut dernek geçmişte iyi çalışmalar yapmıştır, başında bizim de takdir ettiğimiz sevdiğimiz bir abimiz var. Fakat biz bir hareket göremiyoruz, bir aksiyon göremiyoruz. 


-Siz Hamit Çelik ile konu hakkında görüşmeler yaptınız mı?

-Tabi ki yaptık. Telefonla görüştük, beraber görüştük, derdimizi anlattık. Ancak ortak bir görüş ve çözüm üzerinde anlaşamadık. Hamit Çelik zaten 3 derneğin birden başkanlığını yapıyor, yoğun çalışıyor biz kendisini seviyor ve takdir ediyoruz ama dernek olarak daha faal olmaya, buraya gelen Sivaslıları daha çok kucaklamaya ihtiyacımız var. Biz bir yola girdik dedik, kendisi de bize siz bilirsiniz dedi. Bizler de böylece yeni oluşum için çalışmaya başladık.

-Şimdi kuruluş aşamasına geçebiliriz. Ege Bölgesi Aliağa Sivaslılar  Derneği nasıl oluştu?

-Bu dernekle ilgili federasyon başkanı ile görüştük ve  burada Ege Bölgesi Aliağa Şubesi Sivaslılar Derneği kurmak için  İçişleri Bakanlığına başvuru yaptık. 49 kurucu üye ile birlikte ve tam 2020 yılının son günü başvurduk. 2021 yılı 11 Ocakta bana İçişleri Bakanlığımızdan  derneğiniz  kurulmuştur, gerekli çalışmalara başlayabilirsiniz diye mesaj geldi.

Hemşerilerim de beni geçici yönetim kurulu başkanı olarak seçmeyi uygun gördü ve 49 tane kurucu üyemiz ile birlikte dernek faaliyetlerine başladık. Bu süreçte yönetimdeki arkadaşlarımızdan biri olan Turan Arslan gemi sökümde bir iş kazası geçirerek vefat etti, kurucu üyelerimizin sayısı da 48'e düşmüş oldu. Kuruluş aşamasında böyle bir üzüntü yaşadık. 


Pandemi tedbirleri dolayısıyla genel kurul yapılamıyordu, en son 1 Mart itibariyle İçişleri Bakanlığımızdan bize gelen bilgiye göre artık pandemi hafifletilmiştir, genel kurulunuzu yapabilirsiniz denildi. Bizde dernekler müdürlüğü ile görüşerek ve kanuni süre içerisinde kurucu üyelerimize haber vererek 20 Mart itibariyle Aliağa Engelsiz Kafe'de büyük bir katılım ve coşku eşliğinde ilk Genel Kurulumuzu yaptık. 

Başkan ve Yönetim Kurulumuz demokratik bir şekilde seçildi. Kurucu üyelerimiz beni yeniden Dernek Başkanlığına uygun gördü. Ben de burada 10 sene ilçe  emniyet müdürlüğü yapmış birisi olarak tabi sadece Sivaslıların değil herkesin Dernek Başkanı olacağıma söz vererek görevime başladım. Aliağa'da beni tanımayan yoktur ama yine de bazı kötü niyetlilerin hevesini kırmak için şunu da ilave etmeme müsaade edin. Ben 1979 Sivas Gürün Lisesi mezunuyum ve 18 yaşına kadar orada yaşamış bir Sivaslıyım. Her sene de Sivas'a giderim çünkü bizim orada 2 katlı evimiz, bağlarımız, kayısı bahçemiz var. Baba ocağımız orasıdır. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyetimizin temellerini attığı şehir olan Sivaslı olmaktan büyük onur duyuyorum.

-Başkanım artık dernek kuruldu sizin de kuruluş ihtiyacından doğan mutlaka planladığınız projeler vardır. Okurlarımıza bunlardan bahseder misiniz?

-Tabi ki projelerimiz var. 9 bine yakın Sivaslının yaşadığı bir ilçede Sivaslıların etkin olması lazım. Bizim bir sivil toplum örgütü olarak adımız Ege Bölgesi Aliağa Sivaslılar Derneğidir, bundan sonra biz yapacağımız aksiyonlarla, hareketlerde Sivaslıların haklarını  her koşulda arayacağız ve Sivaslıların haklarını kimseye yedirmeyeceğiz.


Ben diyorum ki; bizim bir partimiz olmaz, biz her partiye aynı uzaklıkta, aynı yakınlıktayız. Ama Sivaslıların haklarını verecek insanlara biz daha yakın olmayı planlıyoruz, kafamızdaki projelerden birisi bu. Mesela bizim belediyemizde CHP'den olsun MHP'den olsun veya ittifak olarak sorayım; Cumhur  ittifakından ya da Millet  ittifakından olsun meclis üyesi kaç kişi var? Cevap: Hiç yok. 

Şimdi Aliağa'da 9 bin tane  Sivaslı yaşıyoruz diyoruz ama yönetimde hiç bir temsilcisi yok. E bu neden oldu, demek ki Sivaslılar burada sahipsiz kalmış . O zaman biz burada Sivaslıların haklarını her şekilde koruyacağız ve buraya gelen bir Sivaslı ortada kalmayacak. 

Derneğimize gelirsek, biz daha da büyümeyi düşünüyoruz. İnşallah maddi olarak ve üye sayımız arttıkça biz büyük bir dernek lokali de açmayı düşünüyoruz projelerimizden biri de bu. Aliağa dışından gelen Sivaslılar gelsin orada konaklasın, vakit geçirsin ve barınsın , onlarla tanışalım. Mesela buraya geliyorlar en çok ne için geliyor iş için geliyor aş için geliyor. Hiç değilse bunlara ön ayak olmak onları barındırmak en azından onlara sahipli olduklarını hissettirmek istiyoruz. 

Bu laf hep söylenir "Aliağa'da en fazla Sivaslılar var, tabi ki burada Karadenizli arkadaşlarımız da çok ama Karadenizliler tüm Karadeniz'i kapsıyor. Samsun, Giresun, Trabzon ve Ordu … Ama il bazında düşününce en fazla olan biziz. Fakat buna rağmen hiç bir yerde bizim bir temsilcimiz yok. Sivaslıların hakkını arayacak bir güç yok, biz de burada bir sivil toplum örgütü olarak yola çıkarken; asıl amacımız hemşerilerimizin sosyal gelişimini sağlamaktır. Bu konuda çalışmalar yapmak ve çalışma yapanlara destek olmak, üyelerimizin ve ailelerinin yaşadıkların çevreye uyumunu kolaylaştırmak, her alanda  Sivas kültürünü yaşatmak ve gençlerin Ata kültüründen uzaklaşmalarının önüne geçmek istiyoruz .


Her  nereden olursa olsun Sivaslı olan veya Sivaslıları seven kişileri bir araya getirerek birlik ve beraberlik tesis etmek için ortaya çıktık. Burada tabi Sivas bizim için önemli fakat bu derneğe hem tüm Sivaslıları üye olmaya davet ediyorum hem de sadece Sivaslıları değil kendini Sivaslı hisseden veya Sivas'ı seven herkesi üye olmaya davet ediyor ve kendilerini bekliyorum.

-Başkanım derneğinizin yürütme kuralları hakkında da söyleyecekleriniz var mı?

-Hemşerilerime şunu söylüyorum Yaşar Özdemir olarak dernek başkanı olabilirim, Yavuz Yüksel dernek başkan yardımcısı olabilir. Kurucu üyelerimizden  her üyemiz başkan, başkan yardımcısı gibi burada söz hakkına sahiptir. Denetleme kurulumuz vardır. Onun görevi derneğimizi denetlemektir ama dernek üyelerimizin hepsi derneğimizi denetlemekle yetkilidir. Burada derneğimize giren her kuruşun belgesi olacaktır, makbuzu olacaktır. Hemşerilerimizin içi rahat olsun işlerimizin hepsi şeffaflık ve dürüstlük ilkesi içerisinde yapılacaktır. Bizim sözümüz her durumda hesap verilebilirlik ilkesinden asla vaz geçmeyeceğimizdir. Üyelik konusunda da hemşerilerimiz önceki derneğe  üyeler diye bize üye olamazlar diye bir şey yok, kısıtlama yok. Gelip bize de üye olabilirler. 

Ayrıca Sivaslı olmayanların da derneğimize üye olmalarında bir engel yoktur, hatta kurucu üyelerimizin üçü Sivaslı değil ama Sivas'ı en az bir Sivaslı olarak sevenler kadar Sivas'ı sevenlerdendir.

Derneğimiz Türkiye'deki en yüksek kurucu üye ile kurulmuş, açılmış dernektir, İstanbul'da bile 3-6 kişiyle kurulmuş dernekler var. O nedenle çok iyi çalışmalara imza atacağımıza inanıyoruz.

-Son olarak hemşerilerinize iletmek istediğiniz bir cümleniz var mı?

-Evet, Yönetim Kurulunun belirlendiği günden bahsetmek isterim. Çok güzel bir ortamda gerçekleşti. Halis abimiz güzel anlatımıyla buraya renk kattı, Sivas'ın sosyal yönünü anlattı. Bizler de üyelerimize toplantının resmi tarafından bilgi sunduk. Saz çalarak bizleri ruhen memlekete götüren de federasyonda görevli bir arkadaşımızdı. Genel Kurulumuza katılan federasyon yöneticilerimiz,  iş adamlarımız hepsi büyük bir güç verdiler ve orada şunu anladık ki; hemşerilerimiz bu tarz bir etkinliğin beklentisi içerisindelermiş.  Biz de mesajı aldık; kendilerine en kısa zamanda daha büyük organizasyonlarla buluşma sözü verdik.

Son olarak da bizlere bu desteği veren sevgili Aliağa'da yaşayan Sivaslılara, Federasyon Başkanımız Tolga Eleman'a, diğer ilçelerden gelip Genel Kurulumuza katılan misafirlerimize ve bizi önemseyip bu söyleşiyi gerçekleştiren siz Gazete Poyraz'a gönülden teşekkür ediyoruz.

                EGE BÖLGESİ ALİAĞA SİVASLILAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Yönetim Kurulu Asıl Üyeleri                                 Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

1-Yaşar Özdemir (Başkan)                                 1-Bülent Gökduman

2-Yavuz Yüksel (Başkan Yardımcısı)            2-Ragıp Demir

3-Halis Tok (Sayman)                                          3-Kubilay Kural 

4-Nermin Doğan                                                     4-Mehmet Baki Odyakmaz

5-Mustafa Hıdıroğlu                                               5-Fatih Yüksel

Denetim Kurulu Asıl Üyeleri                                 Denetim Kurulu Yedek Üyeleri

1-Galip Harman                                                       1-Bekir Karakodak

2-Fatih Bozduman                                                 2-Servet Çakmak   

3-Serhat Bolataslan                                             3-Celal Doğan

  Başkan Yaşar ÖZDEMİR'in özgeçmişi:

1962 Sivas Gürün doğumlu olan ÖZDEMİR, ilk ve ortaöğrenimini Gürün'de tamamlamıştır. 1979 Gürün Lisesi mezunudur. 1985 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümünü bitirdikten sonra, 1987 yılında Polis Akademisi'nden mezun olarak Ankara Emniyet Müdürlüğünde Komiser Yardımcısı olarak göreve başlamış ve bir yandan da Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde İstatistik Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimini sürdürmüş ve 1989 yılında buradan da mezun olmuştur.

Çocuk suçluluğu ve Türkiye'deki illerin Trafik kazaları açısından incelenmesi

konularında  yayınlanmış tezleri vardır.

1992 yılında İstanbul Kuleli Askeri Lisesi'nde Asteğmen olarak vatanı görevini tamamladıktan sonra, sırasıyla Emniyet Genel Müdürlüğünde, Muş Emniyet Müdürlüğü Asayiş şube ve Narkotik şube müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra, 1997 yılında İzmir Emniyet Müdürlüğü, Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine atanmış ve 2007 yılına kadar 10 yıl Aliağa'da İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yapmıştır.

Daha sonra 2 yıl Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü görevinde bulunan Yaşar ÖZDEMİR, 2008 yılı sonlarında terfien Malatya İl Emniyet Müdür yardımcısı görevine atanmıştır. 

2010 yılında 1. sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi etmiş ve 2019 yılına kadar Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu İzmir Bölge Başkanlığında Polis Başmüfettişi olarak görev yaptıktan sonra Emekli olmuştur.

2010 yılından başlayarak aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu'nda 8 yıl Federasyon Temsilcisi olarak Süper lig ve diğer liglerde müsabakalarda görev almıştır.

Bütün görevleri sırasında birçok alanlarda eğitim ve başarıları bulunan ÖZDEMİR, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Spor yapmayı, kitap okumayı, seyahat etmeyi ve sosyal faaliyetlerde bulunmayı kendisine bir yaşam biçimi edinen Yaşar ÖZDEMİR, çok çalışmayı, doğayı, hayvanları korumayı ve  doğal yaşamı kendisine sürekli bir hedef haline getirmiştir.

Sloganı "Her insan, her baharda 2 fidan dikmeli ve yetiştirmeli" dir.

Aliağa'da ikamet eden ve memleketi Sivas'a her yıl mutlaka giden Yaşar ÖZDEMİR, evli ve  2 çocuk sahibidir.


GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 18.04.2021 12:25:52. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: ALİAĞA'DA EGE BÖLGESİ SİVASLILAR DERNEĞİ KURULDU Son dakika Aliağa haberleri, Aliağa son dakika haber, Aliağa son dakika, son dakika Aliağa, Aliağa haber sayfamızda Aliağa haberleri okuyabilir, Aliağa son dakika haberleri ve güncel Aliağa gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Puan Durumu
 • TakımlarPO
 • 1 Beşiktaş 71 33
 • 2 Fenerbahçe 66 33
 • 3 Galatasaray 65 33
 • 4 Trabzonspor 59 34
 • 5 Aytemiz Alanyaspor 52 34
 • 6 Hatayspor 50 33
 • 7 Gaziantep FK 50 32
 • 8 Sivasspor 50 33
 • 9 Fatih Karagümrük 49 33
 • 10 Göztepe 46 34
 • 11 Antalyaspor 42 34
 • 12 Atiker Konyaspor 41 33
 • 13 Çaykur Rizespor 39 33
 • 14 Evkur Yeni Malatyaspor 37 33
 • 15 MKE Ankaragücü 37 33
 • 16 Kasımpaşa 36 33
 • 17 Kayserispor 34 33
 • 18 Başakşehir 33 32
 • 19 BB Erzurumspor 31 34
 • 20 Gençlerbirliği 31 33
 • 21 Denizlispor 26 33
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Giresunspor 63 31
 • 2 Adana Demirspor 61 31
 • 3 Yilport Samsunspor 58 30
 • 4 Altay İzmir 54 30
 • 5 Istanbulspor 54 30
 • 6 Altınordu 52 30
 • 7 Keçiörengücü 49 31
 • 8 Tuzlaspor 47 31
 • 9 Ümraniyespor 44 30
 • 10 Bursaspor 43 30
 • 11 Royal Hastanesi Bandirmaspor 39 30
 • 12 Boluspor 35 30
 • 13 Adanaspor 34 30
 • 14 Balıkesirspor 32 30
 • 15 Menemenspor 31 30
 • 16 Akhisar Belediyespor 25 30
 • 17 Ankaraspor 23 30
 • 18 Eskişehirspor 8 30
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Manchester City 74 32
 • 2 Manchester United 63 31
 • 3 Leicester City 56 31
 • 4 West Ham United 55 32
 • 5 Chelsea 54 31
 • 6 Liverpool 52 31
 • 7 Tottenham Hotspur 50 32
 • 8 Everton 49 31
 • 9 Arsenal 45 31
 • 10 Leeds United 45 31
 • 11 Aston Villa 44 30
 • 12 Wolverhampton Wanderers 38 31
 • 13 Crystal Palace 38 31
 • 14 Southampton 36 31
 • 15 Newcastle United 35 32
 • 16 Brighton & Hove Albion 33 31
 • 17 Burnley 33 31
 • 18 Fulham 26 32
 • 19 West Bromwich Albion 24 31
 • 20 Sheffield United 14 31
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Atlético Madrid 67 30
 • 2 Real Madrid 66 30
 • 3 FC Barcelona 65 30
 • 4 Sevilla FC 61 30
 • 5 Real Sociedad 47 30
 • 6 Real Betis 47 30
 • 7 Villarreal CF 46 30
 • 8 Granada CF 39 30
 • 9 Levante UD 38 30
 • 10 RC Celta 37 30
 • 11 Athletic Club 37 30
 • 12 Cádiz CF 35 30
 • 13 Valencia CF 34 30
 • 14 CA Osasuna 34 30
 • 15 Getafe CF 30 30
 • 16 SD Huesca 27 30
 • 17 Real Valladolid 27 30
 • 18 Elche CF 26 30
 • 19 Deportivo Alavés 24 30
 • 20 SD Eibar 23 30
 • Detaylı puan durumu için tıklayın