ALİAĞA GÜMRÜK / Eş Zamanlı RÜŞVET ve GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA Operasyonu

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Aliağa KOM Büro Amirliğince ;yaklaşık bir buçuk yıldır yürütülmekte olan "RÜŞVET” ve "GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA” soruşturması sonuçları açıklandı

aliaga guncel
ALİAĞA GÜMRÜK / Eş Zamanlı RÜŞVET ve GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA Operasyonu

ALİAĞA GÜMRÜK / Eş Zamanlı RÜŞVET ve GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA Operasyonu

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Aliağa KOM Büro Amirliğince ;yaklaşık bir buçuk yıldır yürütülmekte olan “RÜŞVET” ve “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA” soruşturması kapsamında; 

Aliağa Gümrük Muhafaza Müdürlüğünde görevli memurlar ile tespit edilen Gümrük Müşavirliği çalışanları arasında;

- Gümrüklü alanda bulunan konteynırlarda öncelik sağlanması,

- Kırmızı ve sarı hattan gelen konteynırların inceleme yapılmaksızın geçirilmesi,

- Eksik beyanname ile muayene işleminin yapılması veya yapılmış gibi gösterilmesi,

- Gümrük Memurlarının şifreleri kullanılmak suretiyle ilgisiz kişilerce gümrük işlemlerinin yapılması,

- Devletin alacağı vergi miktarının belirlenmesi veya ürünün ne olduğunun anlaşılması işlemi için laboratuvar ortamına gönderilmesi gereken ürünlerin gönderilmemesi gibi maksatlarla “RÜŞVET” ve “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA” suçlarının işlendiği belirlenmiştir.

Belirlenen şüphelilerin hesap hareketleri ve birbirleri ile irtibatlarının tespiti için MASAK verileri ve telefon kayıtları incelenmiştir. Yapılan incelemelerde şüpheliler arasında son (5) yıla ait suça konu yaklaşık 25 milyon TL.’lik hesap hareketi bulunduğu anlaşılmıştır. Şüpheli gümrük firmaları ve çalışanları tarafından, şüpheli Gümrük Personeline “masraf” adı altında para transferleri gerçekleştirildiği görülmüştür. Rüşvet suçunun, banka transferi haricinde altın ve döviz olarak elden ödeme şeklinde yapıldığı da yürütülen takip çalışmalarında tespit edilmiştir. Bu itibarla, rüşvet suçuna konu meblağın yaklaşık 50 milyon TL. civarında olduğu değerlendirilmektedir. Verilen rüşvet miktarının, gümrükteki işlemlerin uzaması durumuna ve elde edilecek vergisel veya maddi menfaate göre değişmekte olduğu anlaşılmıştır.


Soruşturmanın neticelendirilmesi adına 09.07.2024 günü saat 05:30’da İzmir merkezli toplam (8) ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirilmiştir. 

Adli merciler tarafından soruşturma kapsamında belirlenen toplam (139) şüpheliden (78)’i hakkında gözaltı kararı verilmiş olup (…) şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır.


Şüphelilerin belirlenen adreslerinde yapılan aramalarda;

- 56344 Dolar

- ⁠16945 Euro 

- ⁠52 adet Tam Altın

- ⁠56 adet Çeyrek Altın 

- ⁠6 adet Yarın Altın

- ⁠12 adet Bilezik

- ⁠135 gram Altın,

- ⁠95 Sterlin,

- ⁠⁠479400 TL ⁠ele geçirilmiştir. 


Soruşturma kapsamında şüphelilerin tüm malvarlıklarına el konulmuştur. 


Belirlenen şüpheliler arasında; (17) gümrük memuru, (1) TSE personeli, (35) Gümrük Müşavirliği firmasının (40) şirket ortağı/yöneticisi, (15) şirket müdürü, (47) şirket çalışanı bulunmaktadır. Yapılan operasyonda; (16)’sı kamu görevlisi olmak (75) şüpheli gözaltına alınmıştır.


Kamuoyuna duyurulur…

GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 21.07.2024 17:26:45. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: ALİAĞA GÜMRÜK / Eş Zamanlı RÜŞVET ve GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA Operasyonu Son dakika Aliağa haberleri, Aliağa son dakika haber, Aliağa son dakika, son dakika Aliağa, Aliağa haber sayfamızda Aliağa haberleri okuyabilir, Aliağa son dakika haberleri ve güncel Aliağa gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.