Türkiye'nin 19. serbest bölgesi Bergama'da açıldı: 120 firma, 20 bin istihdam

BASBAŞ, 19'UNCU SERBEST BÖLGE OLARAK İŞLETMEYE AÇILDI'

bergama ekonomi
Türkiye'nin 19. serbest bölgesi Bergama'da açıldı: 120 firma, 20 bin istihdam

Türkiye'nin 19. serbest bölgesi Bergama'da açıldı: 120 firma, 20 bin istihdam

'BASBAŞ, 19'UNCU SERBEST BÖLGE OLARAK İŞLETMEYE AÇILDI'

Serbest bölgelerin rahmetli Turgut Özal'ın iktidarda olduğu 1985 yılında ilk olarak Mersin'de açılmaya başladığına değinen Bakan Bolat, "Daha sonraki süreçte 18 adet serbest bölge tamamlandı ve hizmet veriyor. Batı Anadolu Serbest Bölgesi 19'uncu serbest bölgemiz olarak bugün itibariyle işletmeye açılmış bulunuyor. İnanıyorum ki bir ya da 2 yıl içinde çok geçmeden buradaki fabrikaların hepsi tamamlanmış olacak ve çevreye duyarlı yatırımlarla yenilenebilir enerjinin tam ortasında olduğumuz bu güzel Bergama'da ülkemizin ekonomisine üretim, yatırım, istihdam ve ihracat olarak çok büyük katkılar sunacaktır. Serbest bölgeler ihracata yönelik yatırımları, üretimi teşvik etmek, istihdam sağlamak, döviz kazandırmak ve teknoloji girişini hızlandırmak amacıyla uluslararası ticarette çok önemli enstrümanlardır. Ülkemizde de süreç bu amaçlarla başlamıştı ve 1985'ten bu yana çok büyük katkılar vermişti. Bugüne kadar 18 serbest bölgemizde 7,5 milyar dolarlık yatırım yapılmıştır.


Serbest bölgelerde tam 100 bin kişilik istihdam sağlanmaktadır. 2 bin 111 firma 18 serbest bölgede yer almakta. Bunların içinde de aşağı yukarı yüzde 20'lik bir istihdam ESBAŞ tarafından sağlanmaktadır. 2 bin 111 firmanın 548'i yabancı firmadır. Buraya da yabancı firmaların büyük ilgi göstereceğine inanıyoruz. Limanlara çok yakın bir mesafede, Türkiye'nin en bereketli toprakları olan Bakırçay Havzası'ndaki serbest bölge, yöreye tarımsal, sanayi, kültürel ve turistik zenginliğin yanında ticari zenginlik ve uluslararası ticaret anlamında da büyük değer katacaktır" açıklamalarında bulundu.


‘İZMİR’DE HAMZA BAŞKAN BERGAMA’DA SADIK BAŞKAN BAŞARACAK’

Açılıştaki konuşmasında başkan adaylarına desteğini vurgulayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat: “Açılışını yaptığımız Batı Anadolu Serbest Bölgesi BASBAŞ’ın tam kapasiteye ulaşmasıyla birlikte, inşallah 20.000 civarında bölgeye istihdam katkısı olacaktır. 31 Mart’ta yapılacak olan mahalli seçimlerde de adaylığını açıklayan kıymetli Hamza Dağ’ın da ve burada Bergama’da Sadık başkanın da inşallah başarılı olacağına yürekten inanıyorum” ifadelerinde bulunarak adayları desteklediğini belirtti. 


'İLK 2 AYDA YÜZDE 10 CİVARINDA İHRACATTA ARTIŞI'

Serbest bölgeden, geçen yıl elde edilen ihracat gelirinin 12 milyar 700 milyon dolara ulaştığını dile getiren Bakan Bolat, "Bu sene de ilk 2 ayda serbest bölgelerimizden yapılan ihracatta yüzde 10 civarında artış bulunmaktadır. Geçen yıl 18 serbest bölgemizin ülkemiz ekonomisine kattığı ticaret hacmi 31 milyar dolardır. Aşağı yukarı 3'te 1'inden fazla. Bunun yüzde 35'i ihracat geliri olarak elde edilmiştir. Serbest bölgelerin kurulması, hazırlanması ve işletilmesinden sorumlu bakanlık olarak; gerek işletici firmalar gerekse de bu serbest bölgelerde yer alan firmalarla son derece koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Karşı karşıya kaldıkları problemler olduğunda da işletici firmalarla çözüm konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Serbest bölgelerimizde araştırma, geliştirme yoğun, yüksek katma değerli inovasyon ve teknoloji odaklı malların ve hizmetlerin üretilmesi temel hedeflerimiz arasındadır. Hem üretim hem ihracat hem de ülkemize döviz kazandırmak, serbest bölgelerin kurulmasındaki en önemli hedefler arasında yer almaktadır" dedi.GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 18.04.2024 10:40:37. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: Türkiye'nin 19. serbest bölgesi Bergama'da açıldı: 120 firma, 20 bin istihdam Son dakika Bergama haberleri, Bergama son dakika haber, Bergama son dakika, son dakika Bergama, Bergama haber sayfamızda Bergama haberleri okuyabilir, Bergama son dakika haberleri ve güncel Bergama gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.