Kelebek'ten Gediz Ovası'na bereket akacak

Manisalı Üreticiye yılda 53 milyon lira ek gelir

izmir ekonomi
Kelebek'ten Gediz Ovası'na bereket akacak

Kelebek’ten Gediz Ovası’na bereket akacak

Manisalı Üreticiye yılda 53 milyon lira ek gelir

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

10 bin dekar araziye can suyu geliyor

Manisalı üreticilere DSİ’den müjde. İnşası tamamlanan Kelebek Barajı’nda yaklaşık   10 milyon m3 su biriktiğini duyuran DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, sulama projesinde 10 bin dekarlık alandaki çalışmaların bittiğini açıkladı. Test aşaması tamamlandıktan sonra bu bölgede sulamaya başlanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projede      % 46 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldığını söyledi.

Regülatör tamam, sıra sulama şebekesinde

Gediz Ovası’ndaki üzüm bağlarını su ile buluşturabilmek için adeta zamanla yarıştıklarının ifade eden  DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ 22 milyon 920 bin m3 depolama hacmiyle bölgenin en büyük barajlarından biri olan Kelebek Barajı’ndaki çalışmaları tamamladık ve su tuttuk.  Kelebek Barajı’nda biriken suyu yaklaşık 10 km boyunca Koca Dere yatağına bırakacağız. Daha sonra da bir regülatör vasıtası ile o suyu yeniden tutup sulama şebekesine vereceğiz. 30 metre yüksekliğindeki regülatörün gövdesini ve vana odası imalatlarını tamamladık. Dolusavaktaki çalışmalarımızı da ay sonuna kadar bitireceğiz” diye konuştu.

Sulama Şebekesi ile ilgili çalışmalarında da aralıksız devam ettiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, toplam 22 km’lik HDPE borudan 16,5 km, 5 km çelik borudan 4,3 km, 13 km CTP borudan ise 9,5 km’lik kısmının döşendiğini söyledi.

2023 yılı sonunda tamamlanacak


 Kelebek Barajı Sulama Projesi’nde şu anda % 46 fiziki gerçekleşme oranına ulaştıklarını kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, bölge üreticisinin de desteği ile 2023 yılı sonuna kadar 14,440 dekar arazideki çalışmaları da tamamlamak istediklerini belirtti.


Manisalı üreticiye yılda 53 milyon lira ek gelir sağlayacak


Temelden yüksekliği 62 metre olan Kelebek Barajı’nın gövdesi SSB (Silindirle Sıkıştırılmış Beton) tipinde inşa edildi.  24.040 dekar verimli tarım arazisini modern sistem ile sulayacak proje, bölge üreticisine yılda yaklaşık 53 milyon lira ek gelir sağlayacak. Ayrıca 1200 kişiye de iş olanağı yaratacak. Projeden Ahmetli ilçe merkezi ile Gökkaya, Alahıdır, Akçapınar ve Yeniköy mahalleleri faydalanacak. 


GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 21.07.2024 17:11:37. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: Kelebek'ten Gediz Ovası'na bereket akacak Son dakika izmir haberleri, izmir son dakika haber, izmir son dakika, son dakika izmir, izmir haber sayfamızda izmir haberleri okuyabilir, izmir son dakika haberleri ve güncel izmir gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.