İSO İlk 500 Listesinde Aliağa'dan 11 Firma

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından, 1968'den bu yana yayınlanan "Üretimden Satışlar” kriterine göre Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasının 2023 yılı sonuçları belli oldu.

aliaga ekonomi
İSO İlk 500 Listesinde Aliağa'dan 11 Firma

 İSO İlk 500 Listesinde Aliağa'dan 11 Firma

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından, 1968’den bu yana yayınlanan “Üretimden Satışlar” kriterine göre Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasının 2023 yılı sonuçları belli oldu.

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesinde Aliağa’dan 11 firmanın listede yer aldığını belirterek, önümüzdeki yıllarda bu sayının katlanarak artmasını temenni ettiklerini söyledi.

500 büyük firma sıralamasında Aliağa’da faaliyet gösteren Tüpraş ve Star Rafineri, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ilk üçte yer aldı. Merkezi başka şehirlerde olmasına rağmen üretimleri Aliağa’da olan firmaların esas alındığı ALTO listesinde rafineri, petrokimya ve demir çelik sektörü ön plana çıktı.

Üretimden satış baz alınarak hazırlanan çalışmada, Aliağa’da faaliyet gösteren Tüpraş’ın geçen yıl olduğu gibi bu yılda ilk sırada yer aldığı listede ayrıca; Star Rafineri 3., Petkim 30., İzmir Demir Çelik 49., Ravago Petrokimya 106., Kardemir Çelik Sanayi 110., Kocaer Çelik 118., Özkan Demir Çelik 201., İzdemir Enerji 262., Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri 282. ve Sun Chemical 366. sırada yer aldı. 

Başkan Ertürk’ten listeye giren firmalara tebrik

İSO 500 Araştırması sonuçlarını değerlendiren Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, “Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alarak bu gururu bizlere yaşatan, şehrimizin ticari anlayışını, azmini ve üretkenliğini örnek kılan, ülke ekonomimize büyük katkı sağlayan tüm iş insanlarımızı ve çalışma arkadaşlarını yürekten tebrik ediyorum” dedi.

Başkan Ertürk: ‘Umarım ilerleyen yıllarda daha çok firmamızı bu listede görürüz’

Son yıllarda yaşanan salgın, afet, enflasyon gibi tüm zorlu koşullara rağmen, firmaların gösterdikleri başarıların takdire şayan olduğunu belirten Başkan Ertürk, “Bu performans bize gösteriyor ki; iş dünyamız, zorlu süreçlerde dahi üretme ve istihdam yaratma gayretinde. Üretimleri, satışları ve istihdamlarıyla her zaman gurur duyduğumuz bu kuruluşlarımızı kutluyoruz. Umarım ilerleyen yıllarda daha çok firmamızı bu listede görürüz” diye konuştu.

‘Aliağa, Ege Bölgesi’nde istihdamın, üretimin ve ticaretin merkezi konumunda’

Aliağa’nın sanayi ve ekonomik anlamda ülke ve bölge ekonomisine sağladığı katkı bakımından özel bir konumda olduğunu ifade eden Başkan Ertürk, “Aliağa mevcut ekonomik ve jeostratejik potansiyeli ile Ege Bölgesi’nde istihdamın, üretimin ve ticaretin merkezi konumunda. Aliağa’nın Türkiye ekonomisine sanayi, üretim, istihdam ve ihracata olarak katkısı her yıl katlanarak artıyor, artmaya da devam edecek” dedi.

GazetePoyraz.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 21.07.2024 16:37:24. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: İSO İlk 500 Listesinde Aliağa'dan 11 Firma Son dakika Aliağa haberleri, Aliağa son dakika haber, Aliağa son dakika, son dakika Aliağa, Aliağa haber sayfamızda Aliağa haberleri okuyabilir, Aliağa son dakika haberleri ve güncel Aliağa gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.