EMLAK DANIŞMANI YA DA HALKIN DİLİYLE EMLAKÇI
Ercüment YAMAN
ercumentyaman@gazetepoyraz.com

EMLAK DANIŞMANI YA DA HALKIN DİLİYLE EMLAKÇI

İyi haftalar sevgili okurlarım. Öncelikle; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının mihenk taşı ve en büyük zaferi Büyük Taarruzun bayramı olan 30 AĞUSTOS ZAFER bayramınızı en candan dileklerimle kutluyor ve bu bayramın Türkiye'mizin dağılan tüm parçalarını bir araya getirmesini diliyorum

30 Ekim 2020 Cuma 10:04 makaleler

İyi haftalar sevgili okurlarım.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün önderliğindeki ordumuz ve canını dişine takarak savaşan milletimizin bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin değerini her geçen yıl daha da iyi anlıyor ve Türkiye’mizin Cumhuriyet Bayramını en coşkulu şekilde kutlamak için meydanlarda buluşmayı çok arzu ediyoruz.

Ancak; 2020 yılı, yalnız ülkemizin değil, tüm dünyanın alışkanlıklarını, teamüllerini ve arzularını mecburen değiştirdiği bir yıl oldu. Bu nedenlerle; öncelikle büyüklerimizi ve evlatlarımızı düşünerek pandemi kurallarına titizlikle riayet etmeliyiz.

Bu vatan için canını vermiş tüm şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygı, sevgi ve sadakatle eğiliyor ve Cumhuriyet Bayramınızı candan kutluyorum.

Bu haftaki yazımı sürekli yerden yere vurulan ama yapılan eleştiri ve hakaretleri hak edenlerin az, hak etmeyenlerin çok olduğu Emlak Danışmanlığı ya da halkın ağzıyla Emlakçılara ayırdım.

Türkiye’de çok az sermaye ile çok iyi para kazanılabilecek işler listesi yapılsa belki de ilk sırayı Emlak Danışmanlığı alır. Emlak ofisi açmadan sadece gayrimenkul danışmanı olarak çalışanlar bile, eğer bu işi ciddiye alırlarsa hayallerindeki kazancı elde edebiliyorlar. Bir Emlak Danışmanı, kazancını satışına veya kiralanmasına aracılık ettiği gayrimenkuller üzerinden sağlıyor. Bu aracılık hizmeti karşılığında belli oranda komisyon geliri elde ediyor. Sektör genelinde geçerli olan oranlara göre eğer bir gayrimenkul satışına aracılık ediliyorsa hem satıcıdan hem de alıcıdan satış fiyatı üzerinden yüzde 2, yani toplamda yüzde 4 komisyon alınıyor. Bu bir kiralama işlemi ise yıllık kiranın yüzde 12’si kadar komisyon alınıyor. Yani, Emlak Danışmanının kazancı gayrimenkulün satış veya kiralanma fiyatına bağlı. Bu nedenle, bazen tek bir satış ile çok büyük kazanç elde edilebiliyor.

Tabi burada arsanın veya arazinin sahibinin satıştan kazandığı paradan daha çok para kazanan emlakçıları !!! kapsam dışı bırakıyorum.

Türkiye’de inşaat sektörünün özellikle son yıllarda hızla büyümesi, varlığını bu sektörle birlikte sürdüren diğer meslek dallarına olan ilgiyi de arttırıyor. Bunlar arasında en çok talep görenlerden biri Emlak Danışmanlığı. Emlak Danışmanları gayrimenkul satın almak ve kiralamak isteyenler adına araştırma yapıyor, bu kişilere portföylerindeki gayrimenkulleri gösteriyor, hukuki durumlarla ilgili soruları yanıtlıyor, tapu veya kontrat işlemlerini yapıyorlar. Çok az sermaye gerektiren bu mesleği Türkiye’de yüzbinlerce kişinin yaptığı tahmin edilse de net bir rakama ulaşılamıyor. Çünkü, sektörde kayıtlıdan çok kayıt dışı çalışılıyor. Tahminlere göre Emlak Danışmanlığı yapan 180-200 bin civarında kişiden, kayıtlı olanların sayısı yalnızca 80 bin civarında. Bu da 100 binden fazla kişinin kayıt dışı faaliyet gösterdiği anlamına geliyor.

Bu kayıt dışı çalışan insanla eğitimlerindeki eksiklikler nedeni ile çoğu zaman etik olmayan davranışlar içerisinde olabiliyorlar. Bu tarz menfi davranışlarda Emlak işi ile profesyonel olarak uğraşanlara aşırı zarar veriyor.


Bir Emlak Danışmanında olması gereken özellikleri sıralamak gerekirse;

· İlk olarak dürüst olmalı.

· Öncelikle Emlak ve Emlak Yönetimi eğitimini almış olmalı,

· Mutlak surette bir bürosu olmalı ya da bir büroya bağlı çalışmalı,

· İnsanlarla iletişim kurma konusunda çok iyi olmalı,

· Mali ve hukuki anlamda Gayrimenkul konusunda belli bir teknik bilgiye sahip olmalı,

· Faaliyet gösterdiği çevreyi semt semt, sokak sokak, bina bina tanımalı

· Karşı tarafa güven vermeli ve empati kurmalı. Satıcıya elindeki gayrimenkulün, alıcıya da bütçesinin kendisi için de önemli olduğunu hissettirmeli,

· Çok dinlemeli ve hizmet verdiği kişinin ne istediğini anlamak için çok soru sormalı,

· Portföyündeki gayrimenkulün tanıtımı için sosyal medya ve diğer emlak sitelerini iyi kullanmalı,

· Kanunların kendisine tanıdığı komisyon bedellerinin üzerinde bedel talep etmemeli.

Bütün suç bu tarz kayıt dışı çalışan Emlakçılarda mı ?

% 2 değil de % 1 vereceğim veya sadece Alıcı’dan al komisyonu diyen müşterilerin suçu yok mu?

Kayıt dışı Emlak satış faaliyetlerinde bulunan kişilerle çalışmayı tercih eden kişilerde bence bu hatalı sistemin bir parçası.

Emlak Danışmanlığının bir meslek kolu olduğu unutulmamalı. Nasıl ki işimiz düştüğünde Avukat, Doktor, Mühendis seçerken kriterlerimiz varsa, Emlak Danışmanı seçerken de kriterlerimiz olmalı.

Bunlara dikkat etmezsek ev alan da satan da daha çok üzülür.

Saygı ve sevgilerimle